Trošku histórie

Valašku do našich končín priniesli Valasi, bol to ich nástroj, palica na putovanie, sekerka na vysekávanie kríkov, zbraň na ochranu stáda pred predátormi, ale aj nečestnými ľuďmi.

Valašky z funkčného významu postupne naberali aj spoločenský význam. Po zrušení poddanstva sa začínajú bežnejšie používať a uplatňujú sa aj ako symbolické predmety pri tancoch a svadobných obradoch.

V obdobiach národného útlaku sa stávajú symbolom vzdoru a boja proti odnárodňovaniu. Snáď najznámejšia valaška patrila Jurovi Jánošikovi, ktorú ľud spája s jeho hrdinskými činmi proti nepráviu a bola opradená mnohými legendami.

Valaška tvarovo vychádza z palice a sekery. Jej základné typy sú pohronský typ, liptovský typ a spišsko-magurský typ. Zdobenie valašiek si ich vlastníci väčšinou prevádzali sami, jednalo sa o vyrezávanie rôznych tvarov, vylievanie kovom, vybíjanie nitmi, kovovými cvokmi, alebo rôznymi farebnými plieškami.

Valašky na fotke sú tvarovo spišsko-magurský typ. Každá je vykovaná a zakalená, má porisko z jaseňového dreva, vybíjané je mosadzným plechom, koniec je zakončený kovovým tupým špicom, ktorý chráni valašku pri používaní miesto palice na vychádzky do lesa. Z vrchnej strany je osadená tvarovaným plechom s nitmi.

Ako vzniká taká valaška?

Želiezko

Na začiatku všetkého je železo. Valaška sa po kovaní vybrúsi a vyleští. Želiezko sa skladá z dvoch ocelí. Tvrdá, kalená je časť ostria, asi tak 3-4cm. Potom nasleduje oceľ nekalená až po vrch. Táto kombinácia ocelí zaručí dobré ostrie a nelámavú časť kde je uchytené porisko.

Ostrie želiezka sa osadí krytkou ostria z mosadze. Krytka môže byť vyzdobená vypilníkovanými otvormi, povrchovým rytím, alebo leptaním tvarov.

Porisko

Porisko valašky môže byť z rôznych našich drevín. Najčastejšie sa však používa jaseň, slivka, orech. Jaseň je veľmi pružná drevina a preto je veľmi dobrý kandidát na porisko valašky, ktoré je štíhle a dlhé. Porisko sa vyreže a obrúsi do požadovaných tvarov, Z hornej viac plochej časti postupne prechádza do okrúhlej spodnej časti. Pripraví sa osadenie na želiezko a na druhom konci na osadenie špičky valašky.

Porisko valašky z jaseňového dreva

Zakončenie poriska

Ako sme sa už dozvedeli, valaška sa používala aj ako palica pri chôdzi. Preto je porisko zakončené nerezovou špičkou. Tá porisko chráni pred opotrebovaním a aj zbytočným vlhnutím konca poriska, ktoré by sa pri chôdzi ináč dotýkalo zeme.

Porisko valašky zakončené špičkou z nereze
Porisko valašky zakončené špičkou z nereze

A čo je to vybíjanie?

Vybíjanie je stará slovanská technika zdobenia dreva mosadzou. Nech sa páči, prečítajte si viacej tu.

Vybíjanie poriska valašky
Vybíjanie poriska valašky

A máme povybíjané

pokračujeme ďalej. Porisko namoríme do tmavého odtieňu hnedej farby, alebo až čiernej farby, tak ako si želáte. Pri tmavých farbách vynikne žltá mosadz. Ale boli už aj bledo hnedé a mali aj tie svoje čaro.

Následne sa namorené porisko lakuje postupne tromi vrstvami laku. Porisko získa odolnosť voči poveternostným podmienkam a vy môžete valašku používať kedy sa Vám zachce 🙂

Skladanie valašky

Základné časti valašky máme hotové, stačí už len poskladať. Osadíme želiezko, zaklinujeme ho, nech sa nám nekýve. Osadíme želiezko krytkou, ktorá je priskrutkovaná mosadznými skrutkami.

Krytka osadenia želiezka na valaške
Krytka osadenia želiezka na valaške

Porisko z hornej strany osadíme hornou nerezovou výstuhou. Osadenie je prevedené tromi mosadznými nitmi a výstuha je ozdobené malými kvietkami.

Horná výstuha poriska valašky. Osadená tromi mosadznými nitmi
Horná výstuha poriska valašky. Osadená tromi mosadznými nitmi

A na čo som zabudol?

No predsa na značku. Valaška predsa musí niesť nejaké iniciálky majiteľa. Tie zväčša sú vybité v porisku, ale je možné aj vyleptanie do želiezka, podľa želania.

A valaška nesie ešte jednu značku, značku výrobcu, teda mňa 🙂 Tá je umiestnená nenápadne pri konci valašky, kúsok pred špičkou z vnútornej strany. Tam nie je tak na očiach, ale ak je potrebné, tak ju nájdete. Ak ju neviete dekódovať, tak je to moje priezvisko- Hrivnák.

Značka výrobcu valašiek
Značka výrobcu valašiek

Ako sa o valašku starať?

Je to veľmi jednoduché. AK ju používate na prechádzky, keď prídete domov, vysušte ju, želiezko pretrite olejčekom, napríklad silikónovým a hotovo. Mosadz prirodzene na vzduchu tmavne, ale aj ju trošku pošucháte bavlnenou handričkou, opäť sa jej vráti žltá farba. Uložte si ju na suché miesto, predsa len, želiezko je vyleštené a vo vlhkom prostredí môže mierne „chytiť líšku“, ako sa hovorí 🙂 Ku valaške je dodávaný nenápadný držiak na stenu, takto umiestnená valaška je bezpečne odložená a poteší aj Vaše oko 🙂

A z koľkých dielov sa valaška skladá?

No počítajte 🙂

Všetky diely valašky
Všetky diely valašky

Hotovo,

máte v rukách originál, ktorý je len Váš 🙂

Ak Vás zaujíma, ako som sa k vybíjaniu vlastne dostal, tak o tom si môžete prečítať tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *