Valašku do našich končín priniesli Valasi, bol to ich nástroj, palica na putovanie, sekerka na vysekávanie kríkov, zbraň na ochranu stáda pred predátormi, ale aj nečestnými ľuďmi.

Valašky z funkčného významu postupne naberali aj spoločenský význam. Po zrušení poddanstva sa začínajú bežnejšie používať a uplatňujú sa aj ako symbolické predmety pri tancoch a svadobných obradoch.

V obdobiach národného útlaku sa stávajú symbolom vzdoru a boja proti odnárodňovaniu. Snáď najznámejšia valaška patrila Jurovi Jánošikovi, ktorú ľud spája s jeho hrdinskými činmi proti nepráviu a bola opradená mnohými legendami.

Valaška tvarovo vychádza z palice a sekery. Jej základné typy sú pohronský typ, liptovský typ a spišsko-magurský typ. Zdobenie valašiek si ich vlastníci väčšinou prevádzali sami, jednalo sa o vyrezávanie rôznych tvarov, vylievanie kovom, vybíjanie nitmi, kovovými cvokmi, alebo rôznymi farebnými plieškami.

Valašky na fotke sú tvarovo spišsko-magurský typ. Každá je vykovaná a zakalená, má porisko z jaseňového dreva, vybíjané je mosadzným plechom, koniec je zakončený kovovým tupým špicom, ktorý chráni valašku pri používaní miesto palice na vychádzky do lesa. Z vrchnej strany je osadená tvarovaným plechom s nitmi.

A čo je to vybíjanie?

Vybíjanie je stará slovenská technika zdobenia drevených predmetov denného použitia ako bola valaška, črpáky, drievka na rezanie a podobne. Do dreva sa vbíjali mosadzné alebo medené pliešky a drôty. Toto remeslo,  ktoré ovládali valasi, bačovia, kováči sa však postupne stráca.  

Ak Vás to zaujíma, vysvetlím Vám ako takýto výrobok vzniká.

Na začiatku všetkého je železo a drevo. Valaška sa po kovaní vybrúsi a vyleští. Porisko valašky môže byť z rôznych drevín, najčastejšie sa používa jaseň, slivka, orech. Po opracovaní sa porisko osadí na želiezko, upraví sa koniec pre nasadenie špičky. Opäť sa zosadí a na boky sa nakreslí ornament, ktorý sa bude vybíjať.

Nasleduje príprava tenkého mosadzného pliešku hrubého približne ako 2-3 ľudské vlasy. Pliešok sa nastrihá, vyformuje a kladivkom vbije do dreva. Po vybití sa prebrúsi do jednej roviny. Nasleduje povrchová úprava morením a lakom, ktorý lepšie zafixuje kov v dreve. Zároveň lak zabráni vzdušnej vlhkosti, aby mosadz zoxidovala. Ostáva už len osadiť želiezko, špičku a prekryť čelo želiezka krytkou poriska.

Hotovo, máte v rukách originál, ktorý je len Váš 🙂